Omicron (Nu Varyantı)

Alerji ve İmmünoloji
Omicron (Nu Varyantı)

Omicron (Nu Varyantı) Nedir?Omicron (Nu Varyantı) Nedir?

Güney Afrika'da tespit edilen yeni bir Covid-19 varyantı Dünya Tıp camiası ve Toplumlar içinde belirgin bir endişe yarattı. Dünya Sağlık Örgütü, yeni varyantı Omicron (Nu Varyantı) olarak adlandırdı. Güney Afrikalı bilim insanları, yeni varyantın son derece yüksek sayıda mutasyona sahip olduğunu belirtiyorlar. Bu nedenle var olan aşıların buna karşı ne kadar etkili olacağının henüz öngörülemeyeceği birkaç haftalık süre sonrası daha kesin ortaya konulabileceği düşünülmektedir. Özellikle aşılanmanın mutasyonların oluşmasını engellemede çok önemli olduğu daha anlamlı bir hale gelmiştir. Bundan önceki ciddi mutasyonlar gibi bu varyantın da Güney Afrika gibi ancak %30 kadarı aşılanabilmiş bir ülkeden kaynaklanmış olması aşısız kişilerde virüsün daha kolay hareket ederek yapısal değişikliklere uğradığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şu an için hala yeni varyantın tam etkisi ve zarar potansiyeli bilinmemektedir.

Omicron (Nu Varyantı) Aşı Etkisi

Bilim insanları, varyantın tam karakteristik özelliğinin ortaya konulması için ortalama 15 güne ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Aynı zamanda bu konuda çalışma yapan Türkiye, Avrupa ve Amerikadaki bilim insanlarının çoğu da, mevcut aşıların bir dereceye kadar Omicron varyantına karşı da koruma sağlayacağına inandıklarını belirtmektedir. Ayrıca aşıların yeni mutasyona karşı savunmayı güçlendirmeye yardımcı olacağı aktarılarak, herkesin Covid-19 aşılarının tüm dozlarını eksiksiz şekilde yaptırmaya çağırılmaktadır. Yeni mutasyonun yayılmasını ve yavaşlatmayı sağlamak için herkesin toplu taşıma araçlarında ve kapalı mekanlarda maske kullanılması ve mesafe kurallarına titizlikle uyulmasının gerekliliği vurgulanmaktadır.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 29 Kasım 2021 Pazartesi

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri