Covid-19 Virüs Mutasyonu ve Aşısı

Alerji ve İmmünoloji
Covid-19 Virüs Mutasyonu ve Aşısı

Covid-19 Virüs Mutasyonu:

Son günlerde özellikle İngiltere'de artan Covid 19 vakaları ile ilgili olarak virüsde mutasyon olduğu açıklamaları gelmiş ve buna bağlı olarak virüsün etkisi ve aşı bağışıklığı konusunda toplum içinde kafa karışıklıkları ortaya çıkmıştır.

Virüs yapılarında ortaya çıkabilecek mutasyonlar süreç içerisinde beklenebilecek gelişmelerdir. Covid 19 virüsünde de bu süreç içerisinde birkaç genom bölgesi değişikliklerinin olmuş olabileceği mümkündür. Açıklamalara göre mutasyona uğrayan virüsün bulaşma hızını yani hücre yüzeyine bağlanma etkisinin arttığı ancak oluşturduğu hastalık tablosunda bir şiddetlenme ve ölüm vakası artışı gözlemlenmemiştir.

Covid-19 Aşısı:

Virüs için kullanılacak olan inaktive Çin aşısı virüsün tüm antijenik yapılarını içerdiğinden aşı sonrası beklenen bağışıklık yani antikor cevabı virüsün tüm bölgelerine karşı gelişeceğinden, virüsün yapısındaki küçük mutasyonların virüse karşı oluşacak genel bağışıklık düzeyini etkilemeyeceği düşünülmektedir.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 28 Aralık 2020 Pazartesi

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri