Bahar Alerjilerinden Nasıl Kurtulurum?

Alerji ve İmmünoloji
Bahar Alerjilerinden Nasıl Kurtulurum?

Bazı kişilerin korkulu rüyasıdır bahar…   

Polen = Alerji

Alerji nedir?

Genetik yatkınlığı olan bazı kişilerde alerjen olarak adlandırılan ve normalde zararsız olan etkenlere ya da maddelere karşı vücudun bağışıklık sisteminin verdiği aşırı savunma tepkisidir.

Alerjen Nedir?

Alerjen, alerjik reaksiyona neden olan fakat normalde zararsız bir maddedir. Alerjik rinit veya saman nezlesi alerjenlere karşı alerjik bir yanıttır polen en yaygın alerjendir.

Nasıl korunabilirim?

Alerjinin en etkili tedavisi alerjenden kaçınmadır. Bununla birlikte, bazen alerjenlerden tamamen kaçınmak mümkün değildir. Bu durumlarda ilaç tedavisi ve İmmünoterapi ayrıca hiposensitizasyon (aşı tedavisi) uygulanabilir. Bu tip tedavi bağışıklık sistemini iyileştirmeye yardımcı olur. Buradaki amaç, allerjenin IgE üretimini ve tetikleme eğilimini azaltarak uzun süreli toleransı sağlamaktır. İmmünoterapinin,  yüksek polen ve ev tozuna karşı duyarlı olan kişilere, kedi köpek  hayvan alerjilerinde de uygulanan  yöntemleri  vardır.

Eğer bu mevsimde dışarıda vakit geçirilecekse;

 • Siperli şapka, polen maskesi ve gözlük kullanılması
 • Uzun kollu ve bacaklı kıyafetler giyilmesi
 • Eve gelince kıyafetlerin değiştirilmesi
 • Mümkünse duş alınması veya el ve yüzün bol su ile yıkanması
 • Vücuda ve kıyafetlere bulaşan polenlerin uzaklaştırılmasında faydalı olabilir.
 • Polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde kıyafetlerin, nevresim, havlu gibi çamaşırların ev içinde veya kurutma makinesinde kurutulması çamaşırlara polenlerin bulaşmasını önlemede yardımcı olabilir.
 • Özellikle sabah ve öğle saatlerinde evin pencerelerini kapalı tutmak polenlerin ev içine girmesini büyük ölçüde engelleyebilir. Polen yoğunluğunun belirgin olarak azaldığı akşam saatleri ve yağmurdan sonraki ilk birkaç saat evinizi havalandırmak için en uygun saatlerdir.
 • Ev içinde veya arabada camları açmak yerine polen filtreli klimaların kullanılması iç ortama polenlerin ulaşmasını engelleyecektir.
 • Arabanızı kullanırken camlarının açık olmamasına dikkat edin.
 • Toplu taşıma araçları ile seyahat ediyorsanız açık pencere ve kapılardan uzak oturmaya çalışın.
 • Dışarıya çıkıldığında burnun dış kısmına ve göz çevrelerine ince bir tabaka vazelin sürülmesi polenlerin yapışmasını sağlayarak göz ve burun içine ulaşmalarını kısmen engelleyebilir.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 25 Mart 2022 Cuma

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri