fbpx

Sarı Nokta Hastalığı | Makula Dejenerasyonu

Sarı nokta hastalığı 50 yaşın üzerindeki bireylerde görülen merkezi görmeyi etkileyen ve görme kaybıyla sonuçlanan ciddi bir hastalıktır. Gelişmiş ülkelerdeki görme kaybı nedenlerinin başında gelmektedir ve 75 yaş üstü bireylerin yaklaşık yüzde onunu  etkilemektedir.

Sarı Nokta Hastalığı | Makula Dejenerasyonu

Sarı nokta hastalığı 50 yaşın üzerindeki bireylerde görülen, merkezi görmeyi etkileyen ve görme kaybıyla sonuçlanan ciddi bir hastalıktır. Gelişmiş ülkelerdeki görme kaybı nedenlerinin başında gelmektedir ve 75 yaş üstü bireylerin yaklaşık yüzde onunu  etkilemektedir.

1

Genetik faktörler.

2

Sigara kullanımı.

3

Güneşin zararlı ışınları.

4

Sağlıksız beslenme.

5

50 yaşını geçmek.

6

Hipertansiyon.

1

Genetik faktörler.

2

Sigara kullanımı.

3

Güneşin zararlı ışınları.

4

Sağlıksız beslenme.

5

50 yaşını geçmek.

6

Hipertansiyon.

Belirtileri

Hastalık erken evrelerinde bulgu vermezken, ilerleyen evrelerde yüzleri tanımada, okumada güçlük, çarpık ve eğri görme, renkleri tanıyamama gibi şikayetlere sebep olur. Sarı nokta hastalığı sadece tek gözü etkilediğinde sağlam göz hasta gözün bulgularının fark edilmemesine sebep olmaktadır. Bu nedenle 50 yaş üstü her bireye yılda bir kez göz tomografisini içeren ayrıntılı retina muayenesi önerilmektedir.

Tedavi

Sarı nokta hastalığı kuru ve yaş tip olarak ikiye ayrılmaktadır. Tüm sarı nokta hastalarının yüzde doksanı kuru tip iken, ciddi görme kaybı yaşayan hastaların yüzde doksanı yaş tip sarı nokta hastalığına sahipir. Kuru tip sarı nokta hastalığında vitamin destekleri, güneşten korunma, erken katarakt ameliyatından kaçınma ve düzenli aralıklarla takip önerilirken, yaş tip sarı nokta hastalığında göz içi enjeksiyon tedavileri yapılmaktadır.

Amsler Grid Testi

Amsler Grid testi diğer adıyla kareli kağıt testi sarı nokta hastalığı belirtilerini erken saptama amacıyla uygulanan bir testtir.

Amsler Grid testinin amacı hastaların kendi kendini kontrol etmesini ve testte bir bozukluk fark ettiklerinde hızla doktorlarına ulaşmalarını sağlamaktır. Test yapılırken yakın gözlüğü takılmalı ve gözler ayrı ayrı test edilmelidir. Kareli test kağıdının ortasındaki siyah noktaya bakarken etraftaki çizgilerde eğilme, bükülme varsa ya da çizgilerde görülemeyen bir alan varsa kişinin vakit kaybetmeden bir retina uzmanına başvurması gerekir. 

amsler grid testi hd banner-min

Göz Hastalıkları ve Retina Uzmanı
Dr. Öğr. Üyesi Rengin Aslıhan SÖNMEZ’den
Hemen size uygun gün ve saat için randevunuzu planlayabilirsiniz.

Online Randevu Sistemi

Tıbbi Birimlerimizi İnceleyin

Doktorlarımızı Tanıyın

Mikro Sitelerimizi Göz Atın

logo

Open chat
Powered by