1991 yılında Ankara Bahçelievler Deneme lisesinden mezun olarak orta öğrenimini tamamladı. 1997 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden ikincilikle mezun oldu. Öğrencilik yaşamım süresinde öğrenci bilimsel araştırma topluluğu bünyesinde çalıştı, ilaçların immünotoksisitesi ile ilgili hayvan çalışması projesinde  görev alarak uluslararası öğrenci kongresinde sundu. 1997-2002 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzmanlık eğitimini yaptı. 2003 yılında askerlik görevini Kara Kuvvetleri Komutanlığı Erzurum Mareşal Çakmak Askeri Hastanesinde tamamladı. 2003 yılı sonundan itibaren Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 2004 yılında Prenatal Tanı Ünitesini kurdu. 2008 yılında doçent, 2011 yılında Perinatoloji yan dal uzmanı, 2013 yılında profesör ünvanını aldı.  2014 yılında perinatoloji bilimdalını kurdu. 2011-2015 yılları arasında aynı zamanda yarı zamanlı olarak muayenehanesinde çalışmaya devam etti. 2015 yılında, toplam 13 yıl öğretim üyesi olarak görev yaptığı Mersin Üniversitesinden ayrılıp Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında öğretim üyeliğine başladı ve  Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesinde Yüksek Riskli Gebelikler Ünitesini kurdu.

2008-2013 yılları arasında Uluslararası Rotary 2430. Bölge projesi olan `Erken Tanı Hayat Kurtarır` konulu meme kanseri bilgilendirme ve farkındalığını arttırma projesi kapsamında Mersin ili sınırları içinde yapılan çalışmaları yürüttü ve koordine etti.

Her 2 üniversitede tıp fakültesi dönem 4 ve 6 öğrencilerine gebelik ve doğum üzerine 17 yıldır ders vermektedir.

Perinatoloji uzmanı olan Prof. Dr. Talat Umut Kutlu Dilek’ in  200 ü aşkın uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış makaleleri, uluslararası ve ulusal kongrelerde bildirileri mevcuttur. Science-Citation Index kapsamında indekslenen yayınları 300’den fazla uluslararası atıf almıştır

Prof. Dr. Talat Umut Kutlu Dilek perinatoloji ve kadın hastalıkları ve doğum konularında yurt içinde  yayınlanmış 9 kitapta toplam 14 bölüm ve 1 uluslararası yayınlanan kitapta 2 bölüm yazarlığı yapmıştır.

Bu zamana kadar toplam 23 kadın hastalıkları ve doğum uzmanının yetişmesine katkısı oldu ve 2 araştırma görevlisinin tez danışmanlığını, 4 araştırma görevlisinin ise tez mentörlüğünü yaptı.

Birçok ulusal ve uluslararası toplantıda konuşması, birçok kursta eğitmenlik yaptı. Halen Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesinde Yüksek Riskli Gebelikler Ünitesinde hekimlik ve akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Erken doğumun önlenmesi, fetal büyüme problemlerinin yönetimi, fetal kalp ve fetal nöroloji 3-4 boyutlu ultrasonografinin prenatal tanıda kullanımı ilgi ve çalışma alanlarını meydana getirmektedir.

Aynı zamanda sınıf arkadaşı olan eşi Dr. Burcu Dilek ile evli olup Onur ve Umur isimlerinde 2 oğlu vardır.

Türk Jinekoloji Derneği
Perinatoloji Uzmanları Derneği
Türkiye Maternal ve Fetal Tıp Perinatoloji Derneği
International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology (ISUOG) IFSAK

 

SAĞLIK REHBERİ

+220 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+215 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

11 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri