fbpx
Prof dr Erkan Kaptanoğlu

Prof. Dr. Erkan KAPTANOĞLU

Hekimin Uzmanlıkları:
Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) >>

Hekimin Görev Aldığı Merkez:
Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi >>

Doktorunuza Sorun

Deneyim

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1992 yılında başladığı ihtisasını 1997 yılında tamamlayarak, Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı oldu ve aynı yıl Başasistanlığa atandı. 2010 yılına kadar görev yaptığı bu hastanede kranial, spinal, pediatrik, travma ve vasküler nöroşirurji gibi kompleks vakaların operasyonlarını yönetti ve eşlik etti. Kompleks spinal cerrahi ameliyatlarının geliştirilmesi için Ankara Üniversitesi Anatomi Anabilim Dalında ve araştırma laboratuarlarında akademik çalışmalarını sürdürdü. 2010-2015 yılları arasında KKTC’de Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Anabilim Dalı Başkanı ve Üniversite Eğitim  ve Araştırma hastanesi Kurucu Başhekim Vekili görevlerinde bulundu.

Türk Nöroşirurji Dergisi ve Turkish Neurosurgery dergilerinde 2000-2001 yıllarında yayına hazırlama kurulunda görev aldı. 2001-2006 yıllarında Türk Nöroşirurji Dergisi ve Turkish Neurosurgery dergilerinde editör yardımcılığı yaptı. 2002-2003 dönemi Türk Nöroşirurji Derneği Genç Nöroşirurjiyenler Komitesi Başkanlığı yaptı. 2003-2009 tarihleri arasında Türk Nöroşirurji Derneği Spinal ve Periferik Sinir Cerrahi Grubu Yönetim Kuruluna seçildi. 2009 yılında çalışmakta olduğu Ankara Numune Hastanesinde 1. Nöroşirurji Kliniği Şef Yardımcılığına atandı. Kıbrıs’ta Yakındoğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesini Hacettepe Üniversitesi rehberliğinde kurmak üzere Profesörlüğe atanarak 2010 yılında Kıbrıs’a gitti. Kıbrıs’da Nöroşirurji Anabilim Dalı Başkanı ve Başhekim vekili olarak beş yıl çalıştı. 2013 yılında Türk Nöroşirurji Derneği Spinal ve Periferik Sinir Cerrahi Grubu Yönetim Kuruluna tekrar seçildi. 2015 yılında Türk Nöroşirurji Derneği Spinal ve Periferik Sinir Cerrahi Grubu Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim Dalına 2015 yılında atandı ve Anabilim Dalı Başkanlığına seçildi. Aynı tarihlerde atandığı Nörolojik Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevlerini üstlendi. 2018 yılında Anabilim Dalı Başkanlığı görevi sona erdi. 2019 yılında emeklilik süresinin dolması üzerine, sürdürmekte olduğu Nörolojik Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ve Tıp Fakültesindeki Öğretim Üyeliği görevlerinden emekli olarak ayrıldı. Marmara Üniversitesinde bulunduğu süre içersinde skolyoz ve kifoz gibi spinal deformite cerrahisi, torakoskopik spinal cerrahi ve sakrum tümörleri cerrahisi gibi kompleks spinal cerrahi çalışmalarında bulundu. Omurilik yaralanmasında kök hücre tedavisi ve rejenerasyon konusunda deneysel çalışmalar ve araştırmalar yaptı. Halen Başkent Üniversitesinde ve özel kliniğinde, ulusal ve uluslararası akademik çalışmaları ile klinik pratiğini ve ameliyatlarını sürdürmektedir.


Eğitim

1990 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İntörnlüğünü İngilterede Peterborough District Hospital ve Lincoln County Hospital’de tamamladı. 1997 yılında Ankara Numune Hastanesinde ihtisasını tamamlayarak, Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı oldu. Uzman olduktan sonra, 1998-1999 tarihlerinde, Toronto Üniversitesinde Prof. Dr. Charles Tator ile “research fellow” olarak “omurilik yaralanması ve omurilik rejenerasyonu” çalıştı.

2004 yılında Nöroşirurji Doçenti oldu. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde İleri Nörolojik Bilimler doktorasını tamamlayarak 2005 yılında Bilim Doktoru (PhD) ünvanını aldı.


Bilimsel Ödüller

Omurilik yaralanması ve spinal anatomi araştırmaları ile 2000 yılında Acıbadem Hastanesi Tıp Araştırma Ödülü birinciliği, 2001 Yılında Türk Nöroşirurji Derneği Dr. Mahir Tevruz Bilimsel Araştırma Ödülü, Tübitak ve Beyin Araştırma Derneği Wheyt Ödülünü, 2002 yılında Türk Nöroşirurji Derneği Hamit Ziya Gökalp Genç Nöroşirurjiyen Araştırma Ödülü İkinciliği, 2004 yılında Türk Nöroşirurji Derneği, Yıldız Yalçınlar Bilimsel Araştırma Ödülünü gibi pek çok ödül kazandı.


Bilimsel Yayınlar

Uluslararası 65, ulusal 35 akademik yazısı, 7 kitap editörlüğü, 52 kitap bölümü vardır. Uluslararası toplantılarda 5, ulusal toplantılarda 22 organizasyon komitesi görevi olmuştur.


Eğitim, Kurs ve Konferanslar

Ulusal ve uluslararası pek çok kurs ve toplanıda eğitmen ve konuşmacı olarak görev almış, bu toplantılarda 100’ün üstünde davetli konuşmacı olmuş ve konferans vermiştir.


Üyelikler

  • Türk tabipler Birliği
  • Kıbrıs Türk tabipler Birliği
  • Türk Nöroşirurji Derneği
  • Türk Omurga Derneği
  • EUROSPINE
  • AO Spine

Online Randevu Sistemi

Tıbbi Birimlerimizi İnceleyin

Doktorlarımızı Tanıyın

Mikro Sitelerimizi Göz Atın

logo

Open chat
Powered by